Windows Media Center Kategorie

0

Pondělí, 5.Září 2011

Labutí píseň Windows 8 Media Center ?

Šéf divize Windows Steven Sinofsky nás na blogu Building Windows 8 ujistil, že Windows Media Center budou součástí nových Windows 8. Neopomněl však vyzdvihnout fakt, že je uživatelé nepoužívají, čímž jen potvrdil mizerný marketing Microsoftu …

Windows Media Center jsou dobrý produkt, s ohledem na konkurenci vlastně zatraceně dobrý.

Každý trochu zvědavý uživatel, včetně mě, už si Windows Media Center na svém počítači vyzkoušel – pokud tedy má takovou edici Windows, která je obsahuje – a téměř každý, včetně mě, usoudil, že to nic neumí a na přehrávání médií jsou jiné, daleko lepší programy.

Ovšem pokud doma máte velkou televizi (úhlopříčka 50 palců a více) a propojíte ji s počítačem, tak se situace dramaticky mění. Najednou jsem pochopil význam 10-foot user interface a sedě v křesle jen s dálkovým ovládáním v ruce, jsem bez myši a klávesnice zkoumal, jak šikovně to ti kluci redmonďácký vymysleli. A co teprve když jsem přidal TV tunery – najednou jsem měl doma DVD HDD rekordér. Časem jsem vyměnil DVD mechaniku za Blu-ray a zakoupil program TotalMedia Theatre abych přidal možnost přehrávat Blu-ray přímo ve Windows Media Center s možností vše ovládat původním ovladačem. Vše běží stabilně a když si dáte pozor na aktualizace (pokud možno neinstalovat, prostě když to jede tak do toho „nehrabu“), tak to běží i bez většího zaškobrtnutí.

Neznám žádný jiný produkt, který by tohle všechno zvládal a proto jsem v úvodu napsal že Windows Media Center jsou dobrý produkt, s ohledem na konkurenci vlastně zatraceně dobrý. A to že ho soustavně používá mizivé procento uživatelů Windows je jen a pouze nelichotivá vizitka marketingových schopností Microsoftu, který nedokáže uživatelům přiblížit výhody již hotového řešení, natož aby po vzoru Applu uživatele přesvědčil, že Windows Media Center jsou to, co mají chtít.

Z textu Stevena Sinofsky naopak cítím úlitbu skupince nadšenců, kdy Microsoft jeho ústy říká: „…tak dobrá, my vám tam to Media Centrum ještě dáme, ale tentokrát je to naposledy, vždyť se koukněte že to skoro nikdo nepoužívá. Jo a inovace nečekejte.“.

To bych chápal v případě, kdyby měl Microsoft v záloze jiné řešení, ale nemá. Pro svůj Xbox sice kutí něco jako Xbox Live TV Service, ale u nás to bude stejně nepoužitelné, takže opravdu nic nemá. Původně jsem si myslel, že vše řeší Windows Home server, který by sdílel TV tunery pro ostatní klienty, ale chyba lávky, ten nic takového neumí.

Pokud se Microsoft obává o stabilitu platformy, nic mu přece nebrání v tom, aby vše testoval na předem vybraných komponentech a sestavách a ty potom nabízel uživatelům v rámci nějaké Microsoft Premium PC řady, tak jako to dělá Apple a klidně může ponechat svoji platformu hardwarově otevřenou i jiným výrobcům.

Také podpora ARM procesorů nahrává Microsoftu do karet. Pokud by došlo k integraci Windows 8 Embedded do nějakého DVB-S2 ARM set-top boxu za rozumnou cenu (je jisté, že Motorola to nebude :-), není nad čím přemýšlet.

Ale k ničemu takovému se neschyluje a obávám se, že ani nedojde a nikde nevidím ani náznak nějakého koncepčního řešení.

A tak mi připadá, že Microsoft opět dobrovolně vyklízí dobyté pozice ve prospěch čekající konkurence se vzkazem: „My si to vyzkoušeli, ale nikdo to nechce“, aby pak po úspěšném nástupu (a marketingové masáži) konkurence za enormního finančního úsilí začal konečně prosazovat i to svoje řešení.

Jen si vzpomeňte jak dlouho se Microsoft trápil s Windows Mobile aby pak přišel Apple s iPhone a změnil trh. Stejné je to s tablety. Už se těším až to stejné udělá Apple či Google také s televizí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Labutí píseň Windows 8 Media Center ?, 10.0 out of 10 based on 6 ratings 

Zanechat komentář